سفارش تبلیغ
صبا

جلوه ای ازدلسوزی ومهربانی پیامبررحمت حضرت محمد صلی الله علیه وآل


بسم الله الرحمن الرحیم

جلوه ای ازدلسوزی ومهربانی پیامبررحمت حضرت محمد صلی الله علیه وآله برای امتتش

إِنْ تُعَذِّبْهُمْ‏ فَإِنَّهُمْ عِبادُکَ وَ إِنْ تَغْفِرْ لَهُمْ فَإِنَّکَ أَنْتَ الْعَزیزُ الْحَکیمُ (مائده118) 

اگر عذاب کنى ایشان را پس ایشان بندگان تواند و اگر بیامرزى ایشان را پس بدرستى که تو تویى غالب درست کردار

(دراین آیه حضرت عیسی درپاسخ به خدا بخشش امتش راازپروردگارمهربان طلب می کند)

این امت من و این حکم تو هر طور که مى‏خواهى در آنان حکم کن، اگر بخواهى آنان را مشمول حکمى که در باره کسانى که به تو شرک مى‏ورزند، قرار داده و در آتش بسوزانى بندگان تواند، و اختیار و تدبیر امرشان به دست تو است، مى‏توانى بر ایشان خشم کنى، چون تویى مولاى حقیقى، و اختیار امر بنده، به دست مولاى اوست. و اگر بخواهى اثر این ظلم عظیمى که کرده‏اند محو ساخته و به این وسیله از ایشان درگذرى باز هم تویى عزیز و حکیم، و براى تو است حقیقت عزت و حکمت، و عزیز (کسى که در دارایى و قدرت ما فوق ندارد). مخصوصا وقتى که حکیم (کسى که اقدام به امرى نمى‏کند مگر وقتى که اقدام در آن سزاوار باشد) هم باشد مى‏تواند گناه و ظلم را هر چه هم که بزرگ باشد ببخشد زیرا عزت و حکمت وقتى در کسى دست بهم داد قدرت دیگرى باقى نمى‏گذارد که علیه او قیام کند یا در کارهایش عیب جویى و خرده‏گیرى نماید.

" قالَ اللَّهُ هذا یَوْمُ یَنْفَعُ الصَّادِقِینَ صِدْقُهُمْ" این جمله در مقام امضاء و تصدیق گفته‏هاى عیسى بن مریم (ع) است، البته نه به صراحت بلکه به طور کنایه. چون قرینه مقامیه مطلب را مى‏رسانده و حاجتى به تصریح مسیح نبوده.

المیزان ج6ص 385

ابوذر نقل میکند رسول الله صلی الله علیه وآله شبی تاصبح درنمازاین آیه رامیخواندند وفرمودند ازخدای خودم شفاعت برای امتم رادرخواست نمودم وخدااجابت فرمود وشفاعتم ان شاءالله به آنان می رسدمادامی که به خداشرک نورزند.

(الدر المنثور): عن أبی ذر، قال: «صلى رسول الله (صلى الله علیه و آله) لیلة فقرأ بآیة حتى أصبح یرکع بها و یسجد بهاإن‏تعذبهم‏ فإنهم عبادک‏ الآیة. فلما أصبح قلت: یا رسول الله، ما زلت تقرأ هذه الآیة حتى أصبحت! قال: إنی سألت ربی الشفاعة لامتی فأعطانیها، و هی نائلة إن شاء الله من لا یشرک بالله شیئا». البرهان فی تفسیر القرآن / ج‏2 / 392 / [سورة المائدة(5): آیة 118] ..... ص : 391

کلمات کلیدی :